Yurtdışı Dil Okulu Bul
Yurtdışı Eğitim Programları
Yurtdışı Akademik Eğitim
Yurtdışı Eğitim Bilgileri

İtalya-Hakkında-Genel-Bilgiler

İtalya için schengen vize danışmanlığı hizmetimiz bulunmaktadır. -->>

İtalya' da Eğitim için sayfamızı ziyaret ediniz.  -->> 


İTALYA ŞEHİR REHBERİ

Genel Bilgiler

Tarih, sanat, mimari, su ve tabiatı ile insanı büyüleyen nadir ülkelerden biridir. Mükemmel İtalyan mutfağını ve modanın en önemli merkezlerinden biri olan Milan´ı söylemeden geçmemek  gerekiyor. Ayrıca, özgün mimarisi ve yaşam biçimiyle Roma, Venedik, Floransa, Siena, Milan ve Napoli gibi kentlerin yanı sıra Akdeniz´in berrak sularıyla bütünleşen kumdan parlak plajlar, Alp Dağları, Tuscany´de yer alan Gimignano gibi ortaçağa ait dağ köyleri ve Amalfi sahilinde yer alan Positano gibi bozulmadan kalmış balıkçı köyleri ülkeye bambaşka bir hava katar.


Roma´nın meydanları, fıskiyeleri ve Barok dönemine ait olağanüstü kiliseleri, insanı hayrette bırakan şaheserlerdir. Bu kentte bulunan ve Ortaçağ´da politik ve dini merkez olan Roman    Forum, Colosseum ve 20 yüzyıllık Roma mimarisi Pantheon, bu eserlerden örneklerdir. Yüzü  aşkın küçük adadan ve sayısız su kanalından oluşan Venedik kentindeki Büyük Kanal (Grand Canal)´da bir sandal gezintisi yapmadan, dünyanın opera başkentlerinden Milan´daki    La Scala´ya ve Leonardo da Vinci´nin muhteşem eserlerinin sergilendiği Santa Maria delle Grazie´ye uğramadan ve Christopher Columbus´un doğduğu Genova´yı gezmeden ülkeden ayrılmamalısınız. Napoli yakınlarında yer alan Pompeii´nin volkanik dağlarının püskürtmüş     olduğu lavlarla kaplı harabeleri unutmamak lazım.

Roma´da yer alan St. Peter´s, Floransa´da bulunan II Duomo ve Venedik´te yer alan St. Mark´s kiliselerinin sahip olduğu göz alıcı mimariyi mutlaka görmelisiniz.

Akdeniz´de bir ada olan Sardinya´nın Emerald Sahili (Costa Smeralda) boyunca uzanan plajlar; Avrupa´nın en güzel deniz, güneş ve kum armonisini sunar. Karla kaplı Dolomite Dağları, kış sporları tutkunları için mükemmel bir bölgedir.

COĞRAFYASI

İtalya´nın çizme şeklindeki yarımadası Alplerden Sicilya´ya kadar 1210 km uzunluğunda ve 170 ila 240 km genişliğindedir. Ülkenin toplam yüzölçümü yaklaşık 300.000 km2´dir.

İtalya, Dogu, Batı ve Güney tarafından Ligure Denizi, Tiren (Tirreno) Denizi, Ionia (İyonya) Denizi ve Adriyatik Denizi ile yaklaşık 7400 km´lik sahil şeridi ile çevrilmiştir. Kuzeydeki Alp Dağlari ile kendisine karadan komşu olan ülkeler; Fransa, İsviçre ve Avusturya´dır. Apenin   Dağları Kuzeydeki Alp dağlarından başlayarak Güneydeki Sicilya Adasına kadar uzanmaktadır. Sardinia (Sardunya), İtalya´nın bir başka büyük adası olup ülkenin batısında bulunmaktadır.

İtalya 20 bölgeden oluşan bir Cumhuriyettir. Kuzeyden Güneye bu bölgeler; Valle d´Aosta, Piemonte, Lombardia, Liguria, Veneto, Trentino-Alto Adige, Friuli-Venezia Giulia, Emilia-Romagna, Toscana, Marche, Umbria, Lazio, Abruzzo, Molise, Campania, Apulia, Calabria, Basilicata, Sicilia (Sicilya), Sardenia (Sardunya) olup İtalya´da toplam 109 adet şehir ve kasaba bulunmaktadır.

Her bölge birbirinden farklı ve her birinin kendi yöresel hükümeti bulunmaktadır; bazıları özel bir statüye ve belirli bir ´otonom´luğa sahiptir. Kuzeydeki dağ dorukları ve gölleri, oldukça geniş ve bereketli Po deltası, yuvarlak tepeleri ile Toskana ve Umbria bölgeleri, dik yamaçlı dağları ile Abruzzo bölgesi, son derece güzel ve uzun Napoli körfezi, portakal üretimi ile Sicilya, ormanlık dağları ile Sardenia ve İtalya´nın her yerinde uzun, güneşli, kumlu, çakıl taşlı ve kayalıklı sahilleri, 10 derece enlemini içine alan İtalya´nın coğrafyasını oluşturmaktadır.

Yüzölçümünün % 40´ını dağların oluşturmasına ve ovalarının çoğunlukla aşırı ıslak veya kuru olmasına rağmen İtalya, Batı Avrupa´nın en önemli tarım ürünü üreticilerinden birisidir. Yüzyıllar boyu süren yoğun denemeler ve yıllar süren islah, kurutma ve sulama çalışmaları bunu mümkün kılmıştır. Oldukca geniş ürün yelpazesi içerisinde tahıl, prinç, hayvan yemi, ve kuzeyden gelen meyveler bulunmaktadır.

Üzüm bağları hemen hemen her yerde bulunabilir. Zeytin ağaçları orta ve güney İtalya´nın tepelik bölgelerinde, turunçgiller özellilikle güneşli güneyde bol olarak bulunmaktadır. Yılın her sezonu için her türlü salatalık ve sebzeler ülkenin hemen her yerinde üretilmektedir.

II. Dünya savaşından sonra İtalya ekonomik bakımdan hızlı bir ilerleme gösterek Endüstrileşmiş ülkeler arasında kendisini ispat etmeyi bilmiştir. Endüstri, kuzeydeki Milano, Genova ve Torino´da yoğunlaşmış olmasına rağmen Toskana, Emilia Romagna ve Orta ve Guney İtalya´da da önemli merkezler bulunmaktadır. Hidroelektrik kullanımında Avrupa´nın birincisi olan İtalya´nın önemli endüstrileri; çelik, makine mühendisliği, kimyasallar, lastik, tekstil, cam ve petrol endüstrisidir. İtalya, Toskana bölgesindeki çok güzel, saf Carrara mermeri ile bütün dünyaca meşhurdur.

Başkent
Roma

Coğrafi Konum
Güney Avrupa´da yer alan İtalya, Tunus´un kuzeyinde Akdeniz´in içine doğru uzanan bir yarımadadır. Batıdan Fransa, kuzeyden İsviçre ve Avusturya, doğudan Slovenya ile çevrilidir. Akdeniz´de yer alan Sicilya ve Sardinya adaları, İtalya’ya aittir.

Coğrafik Koordinatlar
42 50 K, 12 50

İklim
Özellikle güneyde yazları sıcak ve kurak, kışları ise güneyde ılık kuzeyde oldukça soğuk geçer. Ülkenin orta ve güney kesimleri Akdeniz ikliminin etkisi altında iken, kuzey bölümleri sert kıtasal iklimin etkisi altındadır.

Zaman Dilimi
GMT +1

Dil
İTALYANCA

Para Birimi
EURO

Telefon (Şebeke ve GSM)
Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıdan): 0039, Uluslararası ülke telefon kodu (dışarıya): 00 + ilgili ülke kodu

Mobil Telefon:
GSM 900/1800

Acil Telefonlar
Ambulans 118, Polis 112, İtfaiye 115

İnternet
.it

Mesai Saatleri
Bankalar; 08:30 – 13:30 ve 15:00 – 16:00 (Pztsi- Per), 08.30 – 13:30 ve 14:45 – 15:45 (Cum) Mağazalar; 08:30 – 12:30 ve 15:30 – 19:30

Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak), Epiphany (6 Ocak), Paskalya (Mart/Nisan), Kurtuluş Günü (25 Nisan), İşçi Bayramı (1 Mayıs), Cumhuriyet Bayramı (2 Haziran), S. Pietro e Paolo (29 Haziran, sadece  Roma), Assumption (15 Ağustos), Hristiyan Festivali (1 Kasım), Immacolata Concezione           (8 Aralık), Sant Ambrogio (8 Aralık, Sadece Milano), Noel (25 Aralık), başlıca tatil sezonu   (Temmuz- Ağustos)

Elektrik

230V 50HzHz

Toplam Nüfusu 58.462.375´dir (28 Haziran 2005)

Kırsal bölgelerde yaşayan nüfus, toplam nüfusun % 45´dir.

Roma 2.710.300

Milano 2.001.500

Napoli 1.480.000

Torino 1.390.800

Genova 885.550

Floransa (Firenze) 610.900

Venedik (Venezia) 393.400

Bologna 491.700

Palermo 895.450

Cagliari 292.000

İTALYAN MUTFAĞI

Basitliği, herkes tarafından hoşa gidilerek sevilmesi ile dünyaca meşhur olan italyan mutfağı en sağlıklı mutfaklardan birisidir.

Coğrafi konumu itibariyle Avrupa´nın harikulade bir yerinde olan Italya, uygun iklimi ile sizlere zeytinyağı için zeytin, şarap için üzüm, makarna ve ekmek için buday gibi doğal ürünleri, sebze çeşitlerini, balık ve dana eti, tavşan, kümes hayvan etleri gibi beyaz et türlerini sunan Akdeniz mutfağının en iyisi ve dünyaca meşhur olanı olması itibariyle bir gurur kaynağıdır.

Dünyaca bir üne sahip İtalyan mutfağının çeşitli örneklerini tatmanın mümkün olduğu ülke   çapında hizmet veren uluslararası ün yapmış restoranların yanısıra, daha ekonomik seçenekler    ile lezzetli yemeklerin sunulduğu “trattorie” ve “rosticceria” adı ile bilinen küçük lokantaların binlercesi bulunmaktadır. “pizzeria” isimli pizzacılar yine aynı grup içerisinde geç saatlere kadar hizmet vermektedirler.

Şehir merkezlerinde yine çeşitli yerel lezzetlerin ekonomik olarak bizzat restoran sahipleri tarafından yapılıp sunulan “ev yemeği” yapan küçük aile restoranları bulunmaktadır.

İtalya’nın her yöresinde kendine özgü özel yemeklerin bazıları özel isim veya yerler ile meşhur olmuştur. Napoli tarafında (burada doğmuş olması nedeniyle) “pizza”, Floransa’nın az pişmiş ızgara “Floransa Bifteği”, Siena’nın sadece su ve undan ibaret makarnası “pici”, Roma’nın   baharat soslu makarnası “arabbiata” ile yumurta, jambon ve karabierli makarnası “carbonara”, Milano’nun safranlı pilavı, ve kuzey bölgesinin daha çok kışın yenilen tanınmış “polenta” sı (mısır unu peltesi), Sardunya adasının genç domuz etinden kızartılarak yapılan meşhur “porchetto”su, Pulia’nın sadece un ve su katılarak el ile yapılan ve şalgam-yeşilliği ile terbiye edilen taze bukle makarnası “orecchiette alla cirne di rape” ve diğer bölgelerde bulunan sayısız diğer yöresel yemekler bunların arasında sayılabilir.


FESTİVALLER

İtalya´daki Geleneksel Etkinlikler


Geleneksel festivaller İtalya´nın hemen her kasabası ve köyünde kutlanmaktadır. Bu festivaller bulunduğu yörenin tarihi ve dini olaylarının canlandırılması şeklinde gerçekleştirilmektedir. Bu festival veya bayramların en önemlilerini sizler için derledik. Geleneksel festival veya     bayramların tarihleri bulunan yıla göre değişebilmektedir.


AREZZO: "Giostra del Saracino" (At üzerinde mızrak döğüşü - Saracen) Eylül ayının ilk Pazar    günü - 13. yüzyıl silahlı şövalyelerin müsabakası.

ASCOLI PICENO: "Torneo della Quintana" (Mızrak döğüşü - Quintana) Ağustos´un ilk Pazar günü - 15. yüzyıl kostümleri giymiş yüzlerce kişinin katılımı ile gerçekleştirilen tarihi gösteri.

CAGLIARI: "Sagra di Sant´Efisio" (St. Efisio Festivali) 1 - 4 Mayıs - Dünyanın en büyük ve en  renkli alayı. 1657 yıllarına tarihlenen kostümler giyen bir kaç bin katolik hacısının atlarla, atlı arabaların eşliğinde ve yürüyerek Aziz Efisio´nun heykelinin taşınması.

FLORANSA: "Scoppio del Carro" (Atlı arabanın patlaması) Paskalya Pazarı - Ayin sırasında   altardan getirilen makanik bir güvercin vasıtasıyla, Katedral meydanındaki bir havai fişekler piramidi ateşlenmektedir. "Gioco del Calcio" (Futbol Maçı) 24 ve 28 Haziran - Ortaçağ kostümleri ile oynanan bir 16. yüzyıl futbol maçı. Şehrin yüksek bölgelerinde bulunan teraslı bahçelerden ateşlenen havai fişekler.

FOLIGNO: "Giostra della Quintana" (At üzerinde mızrak döğüşü - Quintana) Eylül ayının ikinci  yarısı - 600 adet 17. yüzyıl şövalyelerinin kostümleri ile yapılan mızrak döğüşlerinin yeniden canladırılması. Bir gece önce tarihi bir olay canlandırılmaktadır.

GENZANO: "Infiorata" (Çiçek Festivali) Corpus Domini 23 Haziran. Halılar döşenmiş ve çiçeklerle süslenmiş sokaklar boyunca dinsel bir olayın ihtişamlı gösterisi.

GUBBIO: "Festa dei Ceri" (Mum Festivali) 15 Mayıs - Kutsal sandıkların Ingino dağının tepesindeki Kiliseye taşınması olayının yöresel kostümler içerisinde gerçekleştirilmesi. "Palio dei Balestrieri" (Okçuların Palio´su (yarışma)) Mayıs ayının son Pazar günü - Ortaçağ elbiseleri ve silahları ile Gubbio ve Sansepulcrolular arasındaki ortaçağ arbalet (tatar yayı) yarışmaları.

LA SPEZIA: "Palio del Golfo" (Körfez Palio´su (yarışma)) Ağustos´un ikinci Pazar günü - 2000 m. kürek yarışması.

MAROSTICA: "Partita a Scacchi con Personaggi Viventi" (Canlı İnsanlarla Oynanan Satranç Müsabakası) Çift rakamlı Yılların Eylül Ayı - Satranç oyunu kasabanın meydanında ortaçağ kostümleri giymiş canlı taşlarla oynanmaktadır.


NAPOLİ: "Piedigrotta" - 6 ve 7 Eylül - Bir dizi renkli ve harikulade gösteriler - havai fişekler, ışıklandırılmış karnaval teknelerinin gösterileri, Napolitan Şarkı Yarışması.

NOLA: "Festa del Giglio" (Zambak Festivali) 20 Haziranı takip eden Pazar günü - Mecazi anlamlar taşıyan kulelerin geleneksel kostümler içerisinde rengarenk bir ortamda taşınması.

NUORO: "Sagra del Redentore" (Günahtan Kurtulma Bayramı) 28 - 30 Ağustos - Geleneksel Sardunya kostümleri içerisinde rengarenk kutlamalar.

PISA (PİZA): "Gioco del Ponte" (Köprü Savaşı) Haziran Ayının ilk Pazar günü - Bir köprünün ele geçirilmesi için, ortaçağ atmosferi içerisinde gerçekleştirilen, ortaçağ gösterileri ve savaş taklitleri.

ROMA: "Epifania" Piazza Navona´da - 6 Ocak. Onikinci gecenin arife gecesinde, Bernini´nin harikulade anıtsal çeşmelerinin bulunduğu ortamda, oyuncak, şeker ve diğer hediyelik eşyaların sergilendiği bir panayır kurulmaktadır. 24 Mart 2002´de, palmiye (hurma Ağacının) Papa  tarafından kutsanması ile başlayan kutsal hafta boyunca bir çok kutlamalar yapılmaktadır. Paskalya´da (31 Mart 2002´de) Papa, tüm dünyayı kutsayarak özel ´Urbis et Orbis´´ini vermektedir.

"Festa de Noantri" - 16 - 24 Temmuz - Geleneksel halk dansları ve şarkıları, karnaval gösterileri  ve havai fişekleri ile eski Roma´nın folklörü.

SASSARI: "Cavalcata Sarda" (Sardunya usulü ata binme) 1 Mayıs - Bayanlar ve Bayların pahalı    ve rengarenk kostümlerle, bazıları at üzerinde, İsa´nın göğe yükselme gününde, 3000 kişiden fazla insanın katılımı ile gerçekleştirilen geleneksel gösteriler.

SIENA: "Il Palio" (At Yarışı) 2 Temmuz ve 16 Ağustos - Eğersiz at yarışı ve gösterileri. Palio (Bayrak/Sancak) için yarışan katılımcılar, ´contrade´ olarak adlandırılan şehrin eski    mahallelerinin sakinleridir. Rengarenk hareketli ortaçağ törenleri ve hata affetmeyen hünerler.

Dünya´nın en canlı ve heyecen verici gösterilerinden birisi olan Palio´yu izlemek isteyen     binlerce ziyaretçi ortaçağ Siena´sını tıka basa doldurmaktadırlar. Göz kamaştırıcı ortaçağ kostümleri giyen sürücüler, şehrin mahallerini (contrade) temsil etmekte ve Siena´nın      harikulade güzel ana meydanının (Piazza del Campo) çevresinde, vahşi bir ortamda, atların saçlarından tutarak ve tamamen gerçek bir at yarışındaymış gibi ciddi olarak rekabet ederken tehlikeli bir şekilde koşarlar.

VENEDİK: 24 Nisan 2002 San Marco (St. Mark) bayramı. "Il Redentore" (Günahdan Kurtulma Bayramı) Temmuzun üçüncü Pazar günü - Gondolların gösterileri ve 1575 yılı salgın hastalığının son bulması anısına yapılan kutlamarın yıldönümü. "Historical Regatta" Eylül Ayının ilk Pazar    günü - Venedik Cumhuriyetinin bir gösterisini takiben iki adet kürekli gondol arasındaki  geleneksel rekabet. "Venedik Karnavalı" Şubat Ayının son iki haftası (1 - 14 Şubat 2002) - Geleneksel kostümler ve maskeli kutlamalar. Sokaklarda ve meydanlarda eğlenceler. Müzik, pantomimciler, havai fişekler.

VIAREGGIO: Şubat Ayının 1. ve 2. haftasındaki Karnaval Kutlamaları. 1 - 14 Şubat 2002.     Karnaval kutlamalarının en önemli bölümü, harikulade ve rengarek teknelerle yapılan   gösterilerdir.

24 haziran´da GENOVA ve TORİNO şehirlerinde St. John the Baptist (San Giovanni Battista)    adına yapılan kutlamalar; 15 Temmuz PALERMO (S.ta Rosalia) kutlamaları ile Palermo´lular şehirlerinin koruyucu azizi adına eşi ve benzeri görülmeyen festivaller düzenlemektedirler; 4 Ekim BOLOGNA (St. Petronio); ve 7 Aralık MILAN (St. Ambrose) kutlamaları.


İtalya´nın resmi dili olan italyanca ülkenin tamamına yakın bölümünde konuşulmaktadır. Fakat aynı zamanda özellikle azınlığı oluşturan yaşlı kesim bölgesel dialekt (Dialetti Italiani) konuşur.


Bugün, İtalya´da konuşulan dil, Toskana (Toscana) Bölgesine özgü bir dil olup ortaçağ  döneminde yaşamış, Dante Alighieri, Bocaccio gibi yazar ve siyaset adamları tarafından bütün İtalya´ya yayılmış, cumhuriyet ile birlikte ülkenin resmi dili olarak ilan edilmiş, dil kurumu    kurulmuş ve dilde değişik reformlar yapılmıştır. Daha sonra ise bu dil, özellikle radyo ve     televizyon ile bütün İtalyanlar tarafından kullanılır hale gelmiştir. Sardegna adasında konuşulan Sardo ile Venedik ve çevresinde konuşulan dil friulano dialek olmayan fakat tamamen farklı iki   dil olarak Italya´da konuşulan diller sınıfına girmektedir.

Belirli bir kesim İtalyan, özellikle sınır bölgelerinde yaşayanlar, azınlık dilleri konuşur. İtalyan anayasası, dört adet olan bu azınlık dillerinin konuşulmasını serbest bırakmıştır. Bu diller;  Trentino-Alto Adige Bölgesinde Almanca, Valle d´Aosta Bölgesinde Fransızca, Friuli-Venezia Giulia Bölgesinde Slovence ve İsviçre´de yaygın olan ve Dalmaçya Bölgesinin bazı kesimlerinde de konuşulan ladino dilidir.

Yabanci dil ve dialektlerin arasında İtalya´nın coğrafi konum ve tarihi geçmişi bakımından    yakınlığı nedeniyle konuşulan diğer diller ise; Calabria ve Sicilya´da konuşulan Arnavutça, Sardenya adasında Katalan, Piemonte bölgesinde Provenzale veya Occitano dili, yakın    geçmişten beri devam eden göçler nedeni ile sayısı artan, belki de İtalyancadan sonra en fazla konuşulan Arapca dilidir.

Bölgeden bölgeye göre değişiklik gösteren aksanların bulunduğu tüm yarımadada konuşulan İtalyanca´nın en yalın hali, doğum yeri olan Toskana bölgesinde konuşulmaktadır. Tanınmış turistik bölgelerde ingilizce de konuşulmasına rağmen, Fransızca, özellikle iyi eğitim görmüş İtalyanlar tarafından konuşulan ikinci yabancı dildir.

İngilizce, genellikle otellerde, turistik mağazalarda, gemilerde, uçaklarda, trenlerde ve tur otobüslerinde anlaşılabilmektedir. Fakat, İtalyanlar, yabancıların kendi dillerini konuşmaya çalışmasına memnun olurlar. Sadece iki kelime bile aniden doğan bir arkadaşlığın başlangıcı olabilir. Otellere veya yöresel bürolara gönderilecek mektuplar ingilizce, mümkünse daktilo yazısı ile yazılmalıdır.

İtalyan Konçertosu

Vivaldi, Verdi, Puccini, Bellini, Rossini ve Mascagni´nin ülkesinde elbette, bir çok çeşit iyi müzik vardır.

Napoli´nin San Carlo Tiyatrosu, Roma´nın Teatro dell´Opera´sı, Palermo´nun Teatro  Massimo´su, Venedik´in La Fenice´si ve Milano´nun La Scala´sında sergilenen operalar özellikle kış aylarında en iyi dönemlerini yaşamaktadırlar.

Temmuz ve Ağustos aylarında Roma´daki Olimpik Stadyumda ve tarihi Caracalla Hamamlarında açık hava operaları ve konserleri düzenlenmektedir. Yazın organize edilen gösterilerinin en etkileyicisi hiç şüphesiz Haziran ayının sonundan Eylül ayının başına kadar süren ve Verona Anfitiyatrosunda gerçekleştirilen, unutulmaz derecede etkileyici olan Opera ve Konserlerdir.

Özel ilgisi olanlar için; Floransa´da Müzikli Mayıs, Umbria´nın Spoleto kasabasındaki İki Dünya´nın Festivali (Temmuz) ve Venedik Uluslararası Müzik Festivali (Eylül) kaçırılmayacak fırsatlardır. Ayrıca, tüm yıl boyunca ülke çapında çok güzel müzik konserleri organize edilmektedir.

42133 kişi tarafından okundu

Diğer İtalya
İtalya Şehir Rehberi ve Turistik Bilgiler
İtalya şehir rehberi ve turistik bilgiler hakkında detaklı bilgi....
italya sehir rehberi
italya sehir rehberi hakkında...